Şehirlerde Üretim

Civilization V Şehirlerdeki Üretim

Civilization V’de şehirlerde üretim (Production) öğrenmemiz gereken en temel unsurlardan biri. Bir şehrin üretimi ile şehir bina veya ünite üretilebilir, hatta özel bir şey üretmeyip bilim, altın veya projeye katkıda bulunabilir. Bir şehrin yapabildiği üretim, resimdeki çekiç Civilization V production simgesiyle görünebiliyor. Bu üretim, şehrin topraklarında çalışan nüfus, ve şehirdeki bazı binalar tarafından oluşuyor. Şehirde çalışan nüfusun, worker gelişmelerinin (improvement) ve specialist’lerin üretime etkisini başka rehber altında paylaşacağım. Bu rehberde, şehrin üretim değerini değiştirebilen etkenleri, ve bu üretim değerinin üretim hızıyla bağlantısını anlatacağım.

Öncelikle üretim ekranına bir göz atalım;

Civilization V ProductionA harfiyle gösterdiğim Civilization V production Production kısmı, şehrin genel üretimini gösteriyor. Bu rakam ne kadar artarsa, şehrin birim veya bina üretimi o kadar kısa sürede tamamlanır. Resimde şehrin üretimi: +11

B Kısmında, üretilen bina, ve binanın kaç turda tamamlanacağı görünüyor. Bu resimde üretilen bina deniz feneri (lighthouse), parantez içinde yazan rakamdan görebileceğimiz üzere 5 turda tamamlanacak.

Bu 5 turun nerden geldiğini öğrenmemiz önemli;

C kısmında gördüğümüz:  Civ V production Cost: 50, bu binanın oluşturulması için gereken üretim miktarını gösteriyor. Üretim maliyeti diyebiliriz. Altın gideriyle karıştırmayın, Civ V productionCost değeri sadece binanın yapılacağı süreyi değiştiriyor. Cost’un altındaki Maintenance kısmı ise, binayı yaptıktan sonra, her turda yapacağı altın giderini gösteriyor.

Hesaplamasına gelirsek; A kısmında gördüğümüz gibi, şehrimizin üretimi 11 Civilization 5 üretim çekiç Bu değer, şehrin 1 turda 11 çekiçlik üretim tamamlayabildiğini gösteriyor.

C kısmında gördüğümüz de, binanın tamamlanması için gereken üretim miktarı. Örneğimizde 50 Civ 5 üretim  çekiç.

Bu durumda, basit şekilde üretimin 11 olduğunu düşünerek, 5 turda 55 üreteceğini tahmin edebiliriz, veya doğru yöntemle;

50’yi 11’e bölersek, 4.5 gibi bir rakam tahmin ediyorum, bu da 4 buçuk turda tamamlanacağını gösterir, buçuk tur diye birşey olmadığından, 5. turda binanın üretimi tamamlanır hatta bir kısım üretim artar. Artan üretim, sonraki tura devredilir. 

___________________________________________________________________________________________

A harfiyle gösterdiğim şehrin üretimi olan 11 Civ V production çekiç üretim nereden geldi?

Toprakta çalışan nüfustan gelen üretim

Civilization toprak nüfus üretim

Resimde şehir yönetim ekranında anlattığım Production yazısının üstüne mouse ile geldim, ve hemen altında 1 ve 2 ile işaretlediğim;

 • 8 Civ V production Terrain ve
 • 3 Civ V production Building görünüyor.

Terrain ile gösterilen üretim, toprakta çalışan nüfusun getirdiği üretimi gösteriyor. Geriye kalan 3 üretim de binalardan geliyor.

 

Şehir yönetim ekranında, Sağ üst köşede “Üretim öncelikleri seçeneği” diye isimlendirdiğim “Citizen Management seçeneği var. Bu seçeneğe tıklayarak genişlettiğimiz zaman nüfusun hangi topraklarda çalıştığını görebiliyoruz.

Yukarıdaki resimde, şehre üretim desteği olan nüfusu kırmızı tik ile işaretledim, üretim desteği olmayanları X ile işaretledim. Üretim işareti olan Civ V production çekiç işaretlerini kırmızıyla işaretledim. Şehirdeki nüfusun çalıştığı topraklardaki çekiç simgelerini toplarsanız, 8 tane çekiç olduğunu görebilirsiniz. Örneğin, yukarıdaki at kaynağının bulunduğu toprakta da çekiç var, ama nüfus çalışmadığı için o toprağın şu anda şehre bir katkısı yok.

Tabiki her topraktan üretim gelecek değil. Örneğin balina toprağından 3 yemek ve 1 altın geliyor. Eğer oraya bir work boat’la gelişme yapsaydım 4 yemek ve 3 altın getirecekti, üretim getirmese de bu çok iyi bir miktar, ve şehrin büyümesini (Nüfusunun artmasını) sağlayacak. Şehrin nüfusu arttıkça da, bilim kültür altın ve üretim olarak gelişecektir. Medeniyetinizin mutluluğu 0’ın altına düşmediği durumda şehirlerin nüfusunu artırmanız her yönden faydalı olur.

 

 

Şehirlerde Üretim” üzerine 7 düşünce

 1. Kardeş bi şey sorucam.Ben bazı şehirlede üretim yapmak istemiyorum mesela , bunu iptal etmek gibi bi seçenek varmı yoksa üretim yapmak şartmı ?

 2. Örneğin işçiler bir yere tarla vs yapıyorlar 5 turda. 5 turdan sonra o işçiler o altıgende birdaha çalışamıyormu o altıgen tarla olarak kalıyor mu yoksa başka yolu var mı ?

  • Evet bir altıgende sadece bir adet improvement olabilir.
   Bu kurala hariç olarak ormanın üstüne lumbermill(kereste), ve jungle üstüne trade post(ticaret yeri) yapılabiliyor.

   Tarlanın üzerine başka birşey yaparsanız tarla kaybolur.

  • Merhaba, sınırındaki yiyecek değil değil, o bölgede(altıgende) çalışan nüfus önemli. Nüfus orda çalışmıyorsa yemek getirmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.