Şehir yönetim ekranı

Civilization V şehir yönetim ekranı

Civilization şehir arayüz

Şehir yönetim ekranı

Yemek (Food): Şehirdeki her nüfus, 2 yemek tüketir. Yemek üretimi, tüketimden fazla ise, yeterli miktarda yemek birikdikten sonra şehrin nüfusu artar. Resimde sol üstte, 8 citizens olarak görebilirsiniz. 10 turns until.. yazısından da, şehrin nüfusunun 10 tur sonra artacağını anlıyoruz.

Üretim (Production): Şehrinizin ünite veya binaları, ne hızla yapabileceğini gösterir. Bu rakam arttıkça, üretim daha kısa sürede tamamlanır. Resimde deniz feneri üretiliyor, üretim maliyeti (cost): 50, üretim hızımız da 11 olduğu için, Her tur 50 çekiç üretimin 11’i tamamlanıyor, bu yüzden de 5 turda üretilebiliyor.

Altın (Gold): Şehrin altın üretimini gösterir, gösterilen rakam kadar altın her turun sonunda hazineye eklenir. Market, banka gibi binalar altın üretimini artırır.  Resimde +23.5 olarak görebilirsiniz.

Bilim (Science): Şehrin araştırdığı bilimi gösterir. Her turun sonunda, araştırılan teknolojide kullanılır. Şehrin nüfusu arttıkça bilim üretimi artar. Kütüphane, Üniversite gibi binalar şehrin bilim üretimini artırır. Üniversite varsa Jungle isimli amazon ormanı tarzı ormanlar da bilim üretimini artırır.

Kültür (Culture): Şehrin kültür ilerlemesini gösterir. Şehrin sınırının büyümesi için gereken kültür miktarı , ve kaç turda genişleyeceği resimde görünüyor. (Kültür üretimi +6, Kültür kısmının altındaki altıgen dolunca sınır genişleyecek. Yanında da yazdığı gibi, 6 tur sonra genişleyecek. Yeni sınır olarak hangi peteği alınacağını oyun kendiliğinden seçiyor, topraktaki kaynaklara ve toprağın verimliliğine göre seçim yapıyor. Resimde mor altıgen ile işaretlenmiş toprakları görebilirsiniz. 6 tur sonra bu altıgenler şehrin sınırına eklenecek. Şehirde üretilen kültür, medeniyetinizin kültür hazinesine eklenir. Hem politika bulunmasını hızlandırır hem de turizme karşı direnişinizi artırır. Turizm hakkında detaylı bilgi için tıklayınız: Turizm, kültür ve etkileşim.

Üretim öncelikleri seçeneği (resimde sağ üst köşe)

Bu seçenek, şehirdeki nüfusun hangi toprakta, veya hangi binada çalışmasını düzenlerken, öncelik veriyor. Binada çalışan nüfus, spesiyalist (uzman) olarak çalışabilir, bazı binalarda nüfusun çalışabileceği yerler var. Spesiyalistler hakkında detaylı bilgiyi spesiyalistler (specialist) sayfasında ekleyeceğim.

Özetle; Eğer “Food focus” (Yemek odaklı) seçersek, şehrin yemek üretimini artıracak şekilde nüfus topraklara dağılıyor. Tepe gibi, üretim çok olan yerlerde çalışmak yerine, tarlalarda çalışmayı tercih etmesini sağlayarak, şehrin daha çabuk büyümesini sağlayaibilirsiniz.

Benzer şekilde, “gold focus” (Altın odaklı) seçersek, şehirdeki nüfus daha çok lüks kaynaklara, veya varsa trade post (ticaret yeri) gibi improvement’lara yönelecek.

Bilimi seçerseniz, toprakta çalışmak yerine üniversite gibi bilim getiren binalarda, veya bilim getiren natural wonder (doğa harikası) varsa o toprakta çalışmaya öncelik verecek. (Detay eklenecek.)

Devam etmek için tıklayınız: Şehirlerde Üretim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.