CIV 6 Bölgeler (District) Strateji Şeması

Civilzation VI district (bolge) bonus
Civilization 6 District (Bölge) Bonusları

Resme tıklayarak resmi büyütebilir ve indirebilirsiniz. Resmin kaynağı.

Şahindar’ın Türkçeleştirdiği bu şemada Civilization 6’daki Bölge (District) sisteminin çevredeki koşullara göre aldığı bonusları veya gereksinimlerini görebilirsiniz.

Bölgeleri inşa etmeye başladığınızda oyun sizden bir konum seçmenizi isteyecek. Bu seçim çok önemli çünkü oyunda ilerlediğinizde bölgenizi taşıyamazsınız. Avantaj kazanmak istiyorsanız tabloda gösterilen bonuslara göre bu yerleşimi önceden planlamalısınız.

Şemanın neyi ifade ettiğini bir örnekle açıklayayım. Şemanın sağ üst tarafında bilim merkezi bölgesi (Campus) görebilirsiniz. Bu bölgeyi inşa edeceğimiz zaman toprağın üzerinde +2 bilim +3 bilim gibi bonuslari gösterecektir. Bu bonuslar kampüsün çevresindeki dağ veya yağmur ormanlarından kaynaklanıyor. Yani bilim merkezini oluşturacağınız toprağın komşusu olan her yağmur ormanı ve dağdan +1 bilim bonusu kazanırsınız.

Bu bonusları inşa ederken görmeniz yeterli değil. İleride inşa edeceğiniz bölgelere göre plan yapmanız gerekir

Örnek olarak, liman olmayan şehre bir Commercial Hub (Ticaret Merkezi) inşa ediyorsunuz. Commercial Hub sadece liman ve şehir merkezinden bonus alır.
Bu örnekte limanı önceden inşa etmediğimiz için şehir merkezine komşu tüm toprakları +2 bonus olarak gösterir.
Oyunda avantaj kazanmak isterseniz, ilerleyen zamanlarda liman da inşa edeceğinizi dikkate alırsınız ve Commercial Hub’ı deniz kıyısı olan, ve gelecekte inşa edeceğiniz liman alanına komşu olacak bir alana inşa edersiniz.
Böylece ileride limanı inşa ettiğinizde +2 altın bonusunu da garantilemiş olursunuz.

Encampment (Ordugah) Hakkında ek bilgi

Civilization 6 Encampment

Ordugah(Encampment) bölgesini hangi şehre ve nereye inşa ettiğiniz, olası bir savaş durumunda çok önemli. Ordugah bulunan bir şehirde ürettiğiniz kara askerleri ordugahtaki binalara göre tecrübe avantajlı olarak oluşacaktır. Ayrıca bu askerler şehir merkezi değil, direk olarak ordugah bölgesinde oluşur.
Olası bir savaş durumunda, ordugahın şehrin (olası) düşman ülkesi tarafında ve düşmanla savaşacağınız topraklarda bulunması (veya yakın olması) şu avantajları sağlar:

  • Ordugah ile düşman askerlerine menzil atışı yapabilirsiniz.(menzil: 2) Duvarlari yıkılırsa menzil atışı yapamaz.
  • Şehre ek olarak savunabileceğiniz ikinci bir alan olur. Düşman menzil atışından kurtulmak için ordugahı ele geçirmek zorunda kalacaktır. Ordugahı ele geçirmek oldukça zor.
  • Düşman askerleri ele geçirene dek ordugahın bulundugu toprağa giremezler ve o topraktan geçemezler.
  • Asker şehirde değil de ordugahta oluşacağı için, ürettiğiniz takviye birlikleri savaş bölgesine daha çabuk ulaşırlar.

Sehre inşa ettiğiniz duvar Ordugah’ta da üretilmiş olur ve ikisine de defans avantajı sağlar.

Ordugahın menzil atışı şehirler ile aynı mantiğa sahip. Duvarları yıkılırsa menzil atışı yapamaz ve tamir etmeniz gerekir. Tamir etmek Civilization 5’deki gibi kendi kendine olmuyor ve şehirde üretim ekranına en altta bulunan projelere duvarı tamir etme projesi geliyor. Bu projenin gelmesi için şehrin ve ordugahın son 3 tur saldırı almaması gerekiyor.