Civilization VI Gathering Storm ek paketinde Osmanlı İmparatorluğu

Civilization 6 Muhteşem Süleyman

Civilizaton 6: Gathering Storm ek paketiyle Osmanlı İmparatorluğu ve Muhteşem Süleyman geliyor!

Civilization VI için 14 şubatta yayınlanacak ek paket Gathering Storm ile oyuna çeşitli medeniyetler ve bir çok yeni özellik eklenecek.
Civilization’un resmi kanalında paylaşılan video ile öğrendik ki ek paketle gelen medeniyetlerden biri de Osmanlı Devleti!

Muhteşem Süleyman’ın ve Osmanlı İmparatorluğunun oyundaki eşsiz özellikleri

Eşsiz Vali: Baş Vezir İbrahim (Pargalı İbrahim)

Eşsiz Vali: Büyük Vezir İbrahim

BaşVezir İbrahim (Pargalı İbrahim) hem diplomasi için hem de askeri avantaj için kullanılabiliyor. Diğer medeniyetlere yerleştirilebilen oyundaki ilk vali.

Eşsiz Ünite: Yeniçeri

Yeniçeri oyunda Musketman’in yerini alıyor ve daha ucuza üretilip daha kuvvetli. Fakat her yeni asker üretildiği şehin nüfusunu 1 eksiltiyor. Eğer askeri kendi şehriniz yerine başka medeniyetlerden ele geçirdiğiniz bir şehirde üretirseniz şehrin nüfusunu eksiltmiyor.

Eşsiz Bina: Büyük Pazar

Civilization 6 Büyük Pazar (Grand Bazaar)

Büyük Pazar oyunda bankanın yerini alıyor ve Commercial Hub yani Ticaret merkezi bölgesinde üretilebiliyor. Bölgeler (District) Strateji şeması için tıklayın.

Bankadan farklı olarak mutluluk (amenity) sağlıyor ve stratejik kaynaklara destek oluyor.

Eşsiz Donanma Ünitesi: Kadırga (Barbary Corsair)

Civilization 6 Kadırga (Barbary Corsair)

Privateer ünitesinin yerinin alıyor ve daha erken üretilebiliyor. Toprak yağmalamaları (Coastal Raid) bu ünite için hareket puanı eksiltmiyor. Yani bir turda topraktaki geliştirmeleri yağmalayıp geri kaçabilirsiniz.

Great Turkish Bombard (Şahi topu) özelliği

Bu özellik sayesinde Osmanlı olarak ürettiğimiz kuşatma üniteleri daha kısa sürede üretilebiliyor ve saldırı kuvvetleri artıyor. Ele geçirdiğimiz şehirler nüfus kaybetmiyor.

Civilization VI Gathering Storm ek paketinde Osmanlı İmparatorluğu” üzerine 3 düşünce

  1. Madem osmanlı var Türkçe dili neden yok bu oyunun ne güzel Türkçe olsa satın alınırdı oyun Steam üzerinden sırf osmanlı var diyede alınmaz ki oyun anlamıyoruz ilginizce Türkçe yaparlar mı ? acaba !!!

    • Oyunda Türkçe dil bulunmasını elbette herkes ister ama Civilization kelime ve yazı bakımından oldukça yoğun bir oyun. Ben de bir oyun geliştiriciyim ve lokalizasyonun (oyunun farklı dillere çevrilmesi) kelime başına ücretlendirildiğini biliyorum. Oyunun lokalizasyonunu da acemi bir firmaya yaptıramazlar çünkü cümleler çok karmaşık.
      Oyun Türkiye’de yeterince satmıyor ve çevirmelerinin masrafını çıkarmayacağını düşünüyor olmalılar. Yapabileceğimiz pek birşey yok maalesef.
      Türkçe yamalar da çok emek istediği için pek doğru dürüst Türkçe yama yok, veya insanlar bir yama yayınlıyor ama sonra ek paketler için güncellemek istemiyor ve çekiliyorlar. Bu yamalar da güncel olmadığı için sorun çıkarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.