Civilization 6 Duyuruldu

Civilization oyunlarının geliştirici firması Firaxis Games, merakla beklediğimiz Civilization 6 ‘yı çıkış tarihiyle birlikte duyurdu. Duyuruyla birlikte fragman da yayınlandı;


Oyunun çıkış tarihi de, duyuruyla birlikte belli oldu. Civilization 6, steam üzerinden 21 ekimde yayınlanacak. Oyunun steam sayfasına ulaşmak için tıklayın: Civilization 6 Steam Sayfası

Civilization VI

Civilization 6 ekran görüntüsü

  • Oyunla ilgili en büyük yeniliklerden biri, genişleyebilen şehirler. Şehirler 1’lik alanda inşa edildikten sonra haritaya yayılıp bir altıgenden fazla alana genişleyebilecek.

Önceki civilization oyunlarında binalar şehir ile aynı alana inşa oluyordu. Civilization 6 ile bu durum değişecek. Binaların kategorisine göre şehrin çevresine en fazla 12 adet bölge(mıntıka) kurulacak ve bu bölgeler şehrin bitişiğindeki alanlarda kurulabilecek. Örneğin şehrin yanına bilim bölgesi kurulabilecek, ve bu bölgeyi kurmadan kütüphane, üniversite, araştırma laboratuvarı binalarını inşa etmek mümkün olmayacak.

Şehre eklenebilecek bölgeler, şehrin nüfüsuna göre limitlenecek. Ve bu bölgeleri kurduğumuz haritadaki alan da önemli olacak. Örneğin bazı şehirlere bilim bölgesi kurmak, bilim bölgesinin kurulduğu zemin ile bağlantılı biçimde daha avantajlı olabilecek.

Benzer biçimde, asker üretebilmek için de şehrin bitişiğine ordugah (askeri kamp) bölgesi eklemek gerekecek. Ordugah’ı duvarlarla çevreleyebilirseniz düşmana karşı savunurken şehrin defansif gücünü artırabilecek.

Civilization VI

Civilization 6 ekran görüntüsü

  • Her teknoloji araştırması için, araştırmayı hızlandırmayı sağlayacak bir aktivite bulunacak. Örneğin taşçılık/duvarcılık (masonry) araştırmasını geliştirirken, bir worker ile taş madeni üzerine taş ocağı kurduğunuzda araştırmaya bonus puan kazanılacak ve araştırma daha çabuk tamamlanacak.
Civilization VI

Civilization 6 ekran görüntüsü

  • Civiliation 5 ile gelen 1 kareye 1 ünite mekaniği geliştirildi. Artık bazı üniteler üst üste yerleştirilebilecek. Örneğin Settler ile warrioru aynı kareye alarak settler’a koruma sağlayabileceğiz ve haritada tek bir üniteymiş gibi hareket ettirebileceğiz.

Benzer biçimde infantry (piyade) ünitesi ile anti tank birleştirerek, hem tanka karşı hem piyadelere karşı güçlü bir ünite elde edebileceğiz. Aynı teknik mancınık gibi ünitelere koruma eklemek şeklinde de işleyebilecek.

İlerleyen çağlarda, aynı tipteki üniteleri de ordu şeklinde birleştirerek geliştirmek mümkün olacak. Özellikle civilization 5’de ileri çağlardaki asker kalabalıklığını çözmek için geliştirilmiş bir çözüm. Örneğin Rifleman ünitesinden 3 tane birleştirerek yaklaşık %40 daha güçlü bir rifleman’e sahip olabileceğiz. Ve haritada 3 yerine 1 karelik alan kaplayacak.

  • Yapay zeka, civilization 5’de her lider için benzer stratejiler gerçekleştiriyordu. Civilization 6 ile bu durum değişecek ve artık yapay zeka liderlerin, gerçek tarihlerinde yaptıkları eylemlere göre öncelikli hedeflere yönelecek. Örneğin bazı liderler şehir devletleriyle müttefik olmaya öncelik verecek, bazıları ise hepsini yok etmek üzere strateji yapacak. Bazı liderler ise wonder inşa etmeye fazlasıyla öncelik verecek.
  • Multiplayer oyunların daha kısa sürmesini sağlayan oyun modları bulunacak.

Strateji Delisi’nin Civilization 6 ilk izlenimleri;


Civilization 6’nın duyurusu için forum konusu.

Steam sayfasında Türkçe dil desteği maalesef görünmüyor.

Civilization 6 Duyuruldu” üzerine 13 düşünce

  1. tsk ler
    artık cıkınca cıv 5 dekı gıbı kapsamlı bır rehberle bızlerı aydınlatırsın..ah bırde turkce dıl destegı olsa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.