Civilization 5 Rehber

Civilization 5 rehberi

Oyun ekranı civilization 5

Civilization 5 arayüz

Civilization 5 rehberine başlamak için en iyi konunun arayüz olduğuna karar verdim, oyun arayüzü ve şehir yönetim ekranının arayüzünü tanıttım. Arayüz konusunda sadece simgelerden bahsetmek yerine, oyunla ilgili temel bilgileri de özetledim. Mutluluk, altın, din, kaynaklar, bilimle ilgili kısa ama faydalı bilgiler mevcut. Oyunda yeniyseniz hepsini gözden geçirin.

Merak ettiğiniz, rehberde anlatılmasını istediğiniz detaylar varsa forumdaki Civ5 Rehberler forumuna yeni konu açarak, veya forumda var olan bir konuya yazarak bildirebilirsiniz.

 1. Civilization 5 Arayüz bileşenleri: Civilization 5 Oyun ekranı, ekrandaki bileşenler, oyunla iilgili temel bilgilerle ilgili özetler. (Bilim, Altın, Ticaret yolları, Mutluluk, Altın çağ, Kültür, Turizm, İnanç, Stratejik kaynaklar)
 2. Şehir Yönetim Ekranı: Şehre tıkladığımızda açılan ekran, yemek, üretim Civ V production, altın, bilim, kültür üreitmi, ve katkıları ile ilgili özet bilgiler, Citizen management (Üretim öncelikleri) seçeneği, ve nüfusa bu seçenek ile öncelik vermek. Şehir yönetim ekranındaki diğer bileşenler.
 3. Şehirlerde Üretim Civ V productionŞehirlerde, bina ve ünite üretmemizi sağlayan üretimin Civ V production kaynağı, getirileri, ve bu üretim ile bina ve ünite yaparken gereken zamanın hesaplanması.

Brave New World Rehberi sayfasında, brave new world eklentisi ile gelen tüm yeniliklere ulaşabilirsiniz.

 •  Brave new world ile gelen yenilikler;

Brave New World Rehberi

Brave New World Rehberi

 1. Ticaret yolları sistemi (Trade route):[3 sayfa] Brave new world ile eklenen ticaret yolları, kervanlar ( caravan ), kargo gemileri (cargo ship), ticaret yollarının menzilleri, menzillerini artıran binalar ve teknolojiler, ticaret yollarının korunması, ve ticaret yollarını yağmalamak.
 2. Dünya kongresi (World Congress):[2 sayfa] Dünya kongresinin (world congress) başlaması için gerekenler, tüm karar taslakları ve etkileri. Fuar benzeri ortak projeler, yönetici seçimi, delege sayısının çağa göre hesaplanması, diplomatik zafer.
 3. Arkeoloji sistemi (Archaeology): Arkeolojist ünitesinin kullanımı (Archaeologist) ve tarihi kalıntılar (antiquity site) , landmark (anıt) inşa etmek, ve başyapıta dönüştürmek (Great work of artifact)
 4. Büyük sanatçılar (Great artist): Büyük müzisyenin (Great musician) konser turu özelliği(concert tour), Büyük yazarın (Great Writer) politik tez yazma (political treatise) özelliği. Büyük müzisyen, yazar ve sanatçıyı oluşturan binalar.
 5. Başyapıtlar (Great Work):  Büyük müzisyen, büyük yazar veya arkeolojik kalıntılardan başyapıt (great work) oluşturmak, başyapıtların yerleştirilebileceği binalar. Diğer medeniyetlerle başyapıt takası yapmak (swap) Temasal bonus (Theming bonus)
 6. İdeoloji sistemi (Ideology): İdeoloji sistemi, ideolojinin altındaki tenet’ler, Autocracy, Order, Freedom seçimi için kabaca tavsiyeler. Farklı ideolojiye sahip ülkelerle oluşan diplomatik sorunlar. Baskınlık. (influence), ideolojileri erken seçmenin faydası.
 7. Turizm Kültür sistemi ve baskınlık: (Tourism Culture, influence): Turizm üstünlüğü ile farklı ideoloji seçmiş bir ülkeye baskınlık yaparak mutsuzluk yaratmak, kültürün baskınlığa karşı direnç oluşturması.

Civilization 5 Medeniyetler ve Liderler rehberinde Civilization 5’deki medeniyetlerin eşsiz özelliklerini, özel ünitelerini ve binalarını listeledik.

Civilization 5 Birimler rehberinde, Civilization 5’deki tüm birimlerin özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Civilization 5 rehber, Civilization 5 nasıl oynanır

Civilization 5 Rehber” üzerine 12 düşünce

 1. Hocam mrb.lar uzay gemisinin tüm parçacıklarını üretmiş durumdayım apollo programınıda bitirdim yanlız başkentde bunları birleştirip uzaya fırlatamıyorum neden acaba ?

  • 😀 bunun anlamı biri daha önceden oyunu bitirmiş kültürel zafer yada başka bi zafer yapmış oyunda bi sürü kazanma şekl var ekonomik kültürel savaşarak bilim gibi yada zaman gibi daha önceden biri herhangi birini kazandıysa oyun biter zaferle alakalı herhagi bişi yapamassın yani biri kültürel zaferi yapıysa sen başka bi zaferi yapamassın mlsf oyun biter :(( oyun ayarlarından zafer çeşitlerini kapatıp istedigin gibi oynaya bilirsin 🙂

  • Space Victorry için Apollo Programında;
   3 tane SS Booster
   1 tane SS Engine
   1 tane SS Cockpit
   1 tane SS Stasis Chamber yapmanız gerekir. Bu ürettiklerinizi başkentte uzay aracına ekleyip space victory yapabilirsiniz.

 2. Dostum oyunu başlatmadan önce ayarları yaparken araştırma kısmı var işte standar – stratejik denge – vs gibi şeyler yazıyor onlar ne tam olarak ?

  • Doğal kaynakların ve lüks kaynakların haritadaki dağılımını belirliyor.
   Stratejik denge, adı üstünde her ülkeye dengeli dağıtmaya çalışıyor, doğalda ise bazı madenler belli yerlerde toplanabiliyor, bu durumda bazı önemli madenleri ticaret yapmanız gerekir.

   • lüks kaynakları ticaret yapınca bizdeki kaynak komple oraya mı gdiyor??
    bi de karşı tarafın para ödemesini istediğimizde bizdeki seçeneğimi yoksa karşının seçeneğini mi alcaz???

 3. Arkadaşlar oyunda bende aynı şekilde apollo programını tamamladım uzay gemisinin tüm parçalarını ürettim ancak birleşmiyor ve benden başka hiç bir ülke apollo programına bile daha başlamamış bunun sebebi ne olabilir acaba.
  Yardım ederseniz Müteşekkir kalırım
  şimdiden teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.