Turizm Kültür ve baskınlık

Turizm, Kültür ve Baskınlık (Tourism, Culture, Influence)

İlk olarak şunu belirteyim, influence kelimesini baskınlık olarak çevirdim. Etkileşim olarak da çevrilebilirdi. Hükmetmek, baskı kurmak anlamı var.

Bildiğiniz üzere turizm oluşturmak için başyapıtları kullanıyoruz. Eğer başyapıtları düzenli yerleştirirsek turizm bonusu da kazanabiliyoruz (Başyapıtlar sayfasında açıklamıştım) . Ayrıca, büyük müzisyen ile konser turu düzenleyerek de belli bir ülkeye karşı turizm kazanabiliyoruz. Bunu da büyük sanatçılar sayfasında açıklamıştım.

Tüm ülkelere ait, bir toplam turizm değeri var, bir de toplam kültür değeri var. Baskınlık olayı bir hayli karışık, elimden geldiğince sade anlatmaya çalışıyorum.

Bir ülkeye karşı baskınlık kurmak için, ülkemizin turizmi o ülkenin kültürüne göre fazla olması gerekiyor. Kültürümüzün fazla olması bir ülkeye karşı baskınlığımızı etkilemiyor, lakin diğer ülkelerin baskınlığına karşı savunmamızı artırıyor, bize karşı baskın olamıyorlar.

Aynı şekilde, bir ülkenin turizmi, bizim ülkemizin kültürüne göre fazla ise, bize karşı baskın durumda oluyor.

Şu şekilde düşünebiliriz.

  • Turizm: Atak
  • Kültür: Defans
Tourism influence civilization

Diğer ülkelere karşı baskınlığımız

Yandaki tabloda, sadece bizim diğer ülkelere karşı baskınlığımızı gösteriyor.
1 numarayla işaretlediğim kısım. Bizim, o medeniyete karşı turizm’imizin, onların toplam kültürüne oranı.

2 Numaradaki alanda, hedef medeniyete karşı  turizmimizin çarpanını gösteriyor (yüzde olarak.) Bu çarpan, bazı faktörler tarafından değişime uğruyor. Aşağıda açıkladım.

2 numaranın sağında da, sonuç olarak turizmimizin her tur + kaç arttığı görünüyor. (Çarpanın etkisiyle birlikte oluşan rakam)

Turizm çarpanını etkileyen faktörler;

Hedef ülkeyle;

Ticaret rotası var ise %25 artar.
Aynı ideolojiye sahipseniz %33 artar.
Farklı ideolojiye sahipseniz %33 azalır.

Farklı ideolojiye sahip ülkelerin birbirine baskısılarının ele alınmasıyla son durum ortaya çıkıyor, public opinion (halkın düşüncesi) oluşuyor ve ve son durum için aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.

Civ 5 public opinion

Public opinion (Halkın düşüncesi)

Oluşan mutsuzluk yandaki tabloda görünüyor. Bu mutsuzluk farklı ideoloji seçmiş ülkelerin baskısı sonucu oluşuyor. Eğer bizim ideolojimiz, ve bizim ideolojimizi seçmiş ülkeler olarak baskın olabilirsek, kültürü yetersiz ülkelerde mutsuzluk oluşturabiliriz.

Mutsuzluk, nüfusa göre de artıyor. Örneğin yandaki resimde Spain’e “revolutionary wave” (devrim akımı) yazıyor, olabilecek en kötü, ve -18 mutsuzluk veriyor, nüfusu benimkine denk olsaydı yaklaşık -40 mutsuzluk etki edebilirdi.

Kültür zaferi kazanmak(Cultural Victory):

Culture victory

Kültür Zaferi

Kültür zaferini kazanmak için, dünyadaki tüm ülkelere baskın olmamız gerekiyor. Yukarıdaki ekranda influential kısmında hangi ülkenin kaç ülkeye baskın olduğu görünüyor, (örn:yukarıdaki resimde celtic kültürel zafere en yakını, yani 1/6) , oyundaki tüm ülkelere baskın(influential) olmamız durumunda kültür zaferi kazanıyoruz.

 

 

Büyük baskı altında olan medeniyetler, mutsuzlukları da -20’nin altındaysa, şehirleri isyan ederek baskın ideolojiye geçiş yapabilir. Bunla ilgili detay ekleyeceğim.

________________________________________________________________________
İlginiz için teşekkür ederiz. Oyunla ilgili tam kapsamlı rehber parça parça sitemize eklenecek. Yeniliklerden haberdar olmak için facebook sayfamızı beğenebilirsiniz.
https://www.facebook.com/CivilizationTurkiye

Önerileriniz ve merak ettikleriniz, danışmak istedikleriniz için foruma katılabilirsiniz.(Aşağıdaki forum resmine tıklayarak girebilirsiniz)
Forum Civilization Türkiye

Turizm Kültür ve baskınlık” üzerine 5 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.