Ticaret Yolları Sistemi (Trade Route)

Sayfa: 1 2 3

Ticaret Yolları (Trade route)

Ticaret yolları listesi

Ticaret yolları listesi

Brave new world eklentisinde tamamen yeni olan Ticaret yollarında;

Başlangıç şehri(home city), ve hedef şehir(destination city) bulunuyor. Ticaret üniteleri ise bu iki şehir arasında hareket ederek ticaret yolunu oluşturuyorlar.

Ticaret ünitesi olarak 2 ünite mevcut.

1) Kervan (Caravan)

Karavan

Kervan (Caravan)

Kervan tahmin edebileceğiniz gibi kara bağlantısı olan yerlere kullanılabiliyor. Menzili kısa, getirisi daha az, ama üretimi Civ V production de daha kısa zamanda tamamlanıyor, güvenliğini sağlamak kargo gemisine kıyasla daha kolay.

Başlangıç menzili: 10 petek

Menzilleri, menzili artıran binalar, teknolojiler 2. sayfada.

2) Kargo gemisi(Cargo ship)

Kargo gemisi

Kargo gemisi (Cargo ship)

Kargo gemisi ise denizlerde ve okyanuslarda kullanılabiliyor. Güvenliğini sağlamak sıkıntılı, altın getirisi daha fazla.

Başlangıç menzili: 20 petek (Liman ile 30)

Menzilleri, menzili artıran binalar, teknolojiler 2. sayfada.

 

 

Ticaret yollarıyla Din yayılması

Ticaret yapmak ek olarak ticaretin gerçekleştiği farklı dine ait iki şehir arasında din etkileşimi sağlıyor. şehirlerin uzaklığından bağımsız birilerini dini olarak etkiliyorlar. Şehirdeki o dine sahip nüfus ne kadar fazlaysa, hedef şehre o kadar fazla din yayar. Aynı şekilde hedef şehir de başlangıç şehrine din yayıyor.

Ticaret yollarını yağmalamak (Plunder Trade Route):

ticaret yolu yağmalamak

Ticaret yolu yağmalamak (Plunder trade route)

Ticaret yolları yağmalanabiliyor. Yağmalayabilmek için ticareti başlatan ülkeyle savaşta olmanız gerekir. (Barbarlar her ülkeyi yağmalayabilir.) Eğer düşman bir ülkenizin ticaret yolunu yağmalarsanız, o ülkenin ticaret yaptığı, hedef ülkeyle de aranız bozulur, çünkü hedef ülke de ticaret yolundan faydalanıyor.

Yağmalayacağımız ticaret yolu, savaştığımız ülkeye aitse, ticaret ünitesinin üzerine askerimizi konumlandırıyoruz, ve aşağıdaki resimde görünen, “Plunder Trade Route” a tıklıyoruz.

Bunu yapmamız şart değil, eğer tur sonunda askerimiz ticaret ünitesinin üzerinde olursa, veya ticaret ünitesinin hareket edeceği 3-4 kare önünde olursa (yani ticaret ünitesi askerimizin üzerinden geçecekse), turu geçtiğimiz sırada ticaret ünitesi askerimize takılıyor, ve ticaret yolunu yağmalamış oluyoruz.

Ticaret yolu yağmalamaktan elde ettiğimiz gelir şu şekilde;

Kervan: 100 altın
Kargo gemisi: 200 altın

Devamı için tıklayınız: Ticaret yolları – 2                                     Sayfa: 1 2 3

Ticaret Yolları Sistemi (Trade Route)” üzerine 5 düşünce

  1. çok aydınlatıcı bilgiler öncelikle bunun için teşekkür ederim. civilication 2 den beri oynayan bir oyuncuyum. Şunu sormak istiyorum. oyunumda osmanlıyım. Şu an dünyanın en büyük devletiyim. ekonomim +200 lerde idi. Ancak kışkırtmalardan dolayı 2 tane devleti yıktım. sonrasında kalan devletler durup durup savaş açmaya başladı. şu an ekonomim -200 lerde bunun tek sebebi son 200 yıldır hep savaşıyor olmam mı? Birde ticaret yollarını değiştirebiliyormuyuz? Galiba oraladan gelir gelmiyor artık. en azından müttefiklerime yönlendireyim?

    • Ekonomiyi etkileyen çok fazla etken var. Ama savaşta olmasaydınız ve rahatça ticaret yapabilseydiniz büyük ihtimalle ekonominiz düzelirdi.
      Düzeltmek için, şehirlerde altın öncelikliyi seçebilirsiniz, gereksiz altın harcayan binaları yıkabilir, gereksiz yolları silebilir, gereksiz worker veya diğer üniteleri disband edebilirsiniz, altın getiren binalar yapabilir, worker’larla ticaret yerleri inşa edebilirsiniz, baya seçenek var.

      Bu tarz sorular için burası yerine forum daha uygun, görüşmek üzere 🙂

  2. Atom bombasini ve nukleer fuzeyi buldum ama yapamiyorum bunuda worl confresinde yasaklandigi icin yapamiyorum galiba bunu duzeltme ihtimalim varmi yani atom bombasi ni kullanabilirmiyim bidaha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.