Ticaret Yolları Sistemi-3

Sayfa: 1 2 3

Ticaret yolunun korunması:

Ticaret üniteleri tamamen savunmasız ve saldırıya açık. Haritayı açmadıkları için saldırı alsalar bile haberimiz olmuyor. Savaşta değilseniz bile barbarlar ticaret ünitesine saldırabilir. Ticaret ünitesi 3-4 defa saldırı aldığında ölüyor ve ticaret yolu da, ünite de kayboluyor.
Güvenli olmayan topraklardan veya size uzak denizlerden geçen ticaret yollarında, riskli topraklara koruma amaçlı asker/gemi göndermelisiniz. Özellikle kargo gemileriyle cok uzak hedef noktalarla ticaret yapabiliyoruz.
Eğer gözetme imkanımız yoksa mümkün olduğunca yakın ülkelerle ticaret yapmaya çalışın, yoksa yeni ticaret ünitesi üretmeniz gerekir ve büyük zarar edersiniz.

Ticaret yolu koruma

Ticaret yolu koruma

Yandaki resimdeki oyunda, barbarlar 2 tane kargo gemimi yok etmişlerdi, ben de donanmaya biraz öncelik vererek, 3 adet Great galleas(venedik özel ünite) ile ticaret yolunu sürekli gözetime aldım.

Eğer ticaret yaptığınız ülkeyle savaşa girerseniz o ülkeyle tüm ticaret yollarınız kayboluyor. Ama ticaret üniteleri başlangıç şehirlerine donuyorlar ve başka ülkelere ticaret yapabiliyorsunuz.

Not: Denizdeki ticaret yolları, Astronomi teknolojisinden itibaren, okyanustan geçmeye başlıyor, ve olabilecek en kısa yolu tercih ediyor. Astronomi teknolojisi araştırıldığında askerlerinizi ona göre konumlandırmayı unutmayın. (Yukarıdaki resimde ticaret yolu okyanustan geçmek yerine kıyıdan dolanıyor çünkü ticaret gemileri okyanusa giremiyor, astronomiden itibaren bu ticaret yolu sağdan dolanmak yerine dümdüz iki şehir arasında çizgi haline dönecek.)

Venedik olarak oynadığım oyundaki ticaret etkisini aşağıda görebilirsiniz. (Venedik ülkesinin x2 ticaret limiti bonusu var.)

Ticaret yolu altın geliri

Ticaret yolu altın geliri

Yanda gördüğünüz gibi 150 altında 100 altın sadece ticaret yollarından geliyor.

Her ülkenin bir genel ticaret limiti var. Bu limit 2 olarak başlıyor, ve bazı teknolojilerde +2 ekleniyor.

Ticaret limitini artırmak için Colossus veya Petra wonderlarını da inşa edebilirsiniz.
Aşağıdaki resimde ticaret limitini işaretledim.

 

 

ticaret limiti

ticaret limiti

Bu limit, elinizde bulundurabileceğiniz toplam ticaret yolu kapasitesini gösteriyor. Limit dolduğunda yeni ticaret rotası oluşturulamıyor.

Bu rehberde Venedik (Venice) olarak oynadığım bir oyundan fotoğraflar kullandım. Venediğin bonusu olduğundan bu limit normalde olacağının iki katı. (Venediği tavsiye ederim, çok farklı bir ülke, şehir devleti olarak oynamak gibi, settler üretilemiyor. Ele geçirilen şehirler puppet kalıyor, ama merchant of venice özel ünitesiyle herhangi bir şehir devleti puppet olarak toprağınıza katılabiliyor.)

Not: Brave new world öncesinde oyunda bulunan, şehirler arası yol bağlantısı, veya liman bağlantısı ile oluşan küçük altın gelirinde bir değişiklik yok, devam ediyor.

Devam etmek için tıklayınız: Dünya Kongresi                                     Sayfa: 1 2 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.