Ticaret Yolları Sistemi-2

Sayfa: 1 2 3

“Kendi şehirlerimiz arasında yapılan ticaret”, ve “yabancı şehirlerle yapılan ticaret” olarak iki ayrı kategoride inceleyebiliriz.

Kendi şehirlerimizle ticaret yapmak:

Ticaret yolu seçim

Ticaret yolu seçim

Şehirlerimizin arasında ticaret yaptığımızda, hedef şehre yemek veya üretim Civ V production yollamış oluyoruz.

Kendi şehrimize yiyecek ticareti yapmak için başlangıç şehrinde Granary(Tahıl ambarı),
Üretim ticareti yapmak için başlangıç şehrinde Workshop’a(Atölye) ihtiyacımız var. Resimde görünen 1: Colombo şehrine +4 yemek, 2: +4 Üretim Civ V production (Resimde başkentteki kervanla görev başlatıyorum.) Üretimle ilgili rehber için tıklayın: Şehirlerde Üretim Civ V production

Bu durumda, ticaret yaptığımızda, hedef şehre yemek veya üretim Civ V production katkısı yapmış oluyoruz. Başlangıç şehri olan başkentte ise herhangi bir üretim/yemek eksilmesi olmuyor.

Strateji: Örneğin, yeni bir şehir kurduk, acilen bir bina yapması lazım. Başkentteki bir kervanla o şehre, üretim veren ticari görevi veriyoruz. Ve +5 civarı üretim Civ V production ekliyor. Aynı şekilde şehrin hızlıca büyümesini istiyorsak yiyecek görevini de verebilirsiniz.
Wonder yaparken wonder yapan şehre bu şekilde üretim Civ V production desteğı sağlayarak wonder’ı daha erken bitirebilirsiniz.

Yabancı şehirlerle ticaret yapmak:

yabancı ticaret

yabancı ülkelerle ticaret

Yabancı ülkelerle ticaret yapıldığında temel olarak altın kazanılıyor. Altın getirisini değiştiren etkenler; (yukarıdaki resimde de görünüyor)

Başlangıç şehri: Para geliri, Binaları, Irmak kenarı oluşu

Hedef şehir: Para geliri, Binaları, Irmak kenarı oluşu

Ek olarak, en önemlisi, hedef ülke ile farklı olan lüks kaynaklarımızın sayısı.

Ticaret yolunu oluşturan kişi daha fazla altın kazansa da, hedef şehir de bir miktar altın kazanıyor.

Örneğin yukarıdaki resimde, kırmızı kare kısımın içindeki alanda, sola doğru olan oklar benim gelirim, sağa doğru olan oklar ise hedef ülkenin gelirini gösteriyor.

Ticaret yaptığınız ülkeyle sizin ülkenizin teknolojideki ilerlemesine göre, ticarette bir miktar da bilim aktarılıyor. Bu bilim geliri, başlangıç ülkesinde de, hedef ülkesine de gerçekleşiyor. Bilim olarak geride olan daha avantajlı oluyor. Şehir devletleriyle ticaret yaparsanız bilim aktarımı gerçekleşmiyor.

Yukarıdaki resimde göründüğü üzere, ben teknoloji olarak avantajlı olduğumdan, hedef ülke +1 bilim kazanıyor, ben kazanamıyorum çünkü muhtemelen benden farklı teknolojiye sahip değil. (Sağ tarafta açıklamada hedef ülkeden 2 teknoloji üstün olduğum yazıyor.)

Ufak bir püf nokta: Dış bir ülkeyle ticaret yaparken, ticaretin size bilim getirisi oluyorsa, ki bunu ticaret yolu seçerken de görebiliyoruz, o medeniyette sizde olmayan teknolojiler bulunduğunu gösterir, ve buna göre casusunuzu size göre en üstün teknolojisi olan medeniyete gönderebilirsiniz.

Ticaret yollarının menzilleri ve menzil artıran teknolojiler, binalar

Kervan (Caravan):

 • Başlangıç: 10 menzil,
 • Combustion teknolojisi +10 menzil
 • Kervansaray binası +%50 menzil
 • Araplar için +%50 menzil

Kargo gemisi (Cargo ship):

 • Başlangç: 20 menzil
 • Compass teknolojisi +10 menzil
 • Refrigiration teknolojisi +10 menzil
 • Liman ile +%50 menzil

Not: Kargo gemileri Astronomi teknolojisinden önce, okyanusa giremezler (sadece sınırınızdaysa, veya sınır açma anlaşması olan ülkelerdeki okyanusda gidebilir).

Bu teknolojiden önce, sığ denizlerde dolanırlar, bu yüzden menzillerini dolanarak harcamış olurlar. Astronomi teknolojisinden sonra en kısa yoldan giderek yeni şehirlere ulaşmanıza olanak sağlar.

Devamı için tıklayınız: Ticaret yolları – 3                                     Sayfa: 1 2 3

Ticaret Yolları Sistemi-2” üzerine 7 düşünce

 1. Ben bi sehire kervan gonderdim o sehire hep gidiyo sonra kervan hep oraya gittigi icin baska bi yere gondrrmek istedik gonderemiyom sinir oldum catlicam artik oraya gondermek istemiyom ama olmuyo yapamiyom pls yardim

  • Kervan, şehirler elden gitmezse veya kervan ölmezse bir süre (yaklaşık 20 tur) yolunu değiştirmiyor. Bu sürenin sonunda tekrar ticaret yolu seçim ekranı geliyor. Bu tarz sorular için forum daha uygun.

  • Merhaba. Şu anda hangi teknolojinin açtığını hatırlamıyorum ama hayvancılığın açtığını sanmıyorum. Baska teknoloji de gerekiyordur.

 2. Civ5’de güney amerikadayım kuzey amerikaya şehir kurdum ama başkente bağlayamıyorum yol ile arada dağ var bunu bağlama şansım var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.