ideoloji sistemi

ideoloji sistemi (Ideology)

Brave new world’de, önceden politika olarak bulunan freedom, order ve autocracy, artık “ideoloji” seçiminin alt kısmında bulunuyor. (ideology)

İdeoloji seçiminin açılması için, 3 fabrika yapmış olmamız veya, modern çağa girmiş olmamız gerekiyor. İkisinden birini yaparsak aşağıdaki seçim ekranı karşımıza çıkıyor.

ideoloji seçimi

ideoloji seçimi

ideoloji autocracy freedom order

ideoloji autocracy freedom order

 

 

 

 

 

 

 

 

3 seçeneğimiz var

 • Autocracy
 • Freedom
 • Order

Diğer politikalardan farklı olarak, ideolojimizi seçerek yaptığımız tercih çok önemli.

Bu seçim diplomasiyi büyük miktarda etkiliyor, ayrıca mutluluğa da büyük etkisi var.

Aynı ideolojiyi benimsemiş ülkelerle daha yakın oluyoruz. ayrıca Turizm Kültür ve baskınlık ile, bizim veya diğer ülkelerin mutluluğunu etkiliyor. Yukarıdaki ekranda, “Adopted by” kısmında, aynısını seçmiş olan ülkeleri görebiliriz. Eğer karar veremediysek, dost ülkenizin seçtiği ideolojiyi seçerseniz arkadaşlığınız daha da gelişir. Veya size savaş açmasından korktuğunuz bir ülkeyle aynısını seçerseniz savaş ihtimali azalır.

Yukarıdaki ekranda görülen bir özellik daha var, “Early Adopter Tenet’s” Bir ideolojiyi ilk seçen ilk kişiler bonus olarak, ilk seçense 2 görüş (tenet), ikinci seçen ise de 1 görüş fazla seçme hakkı kazanıyor. Bu bonus da önemli, sırf bunun için kimsenin seçmediği bir ideolojiyi seçebilirsiniz, gereken kültüre sahip olmanız çok uzun sürecekse, size büyük kazancı olabilir.

Yeni başlayanlar için, avantajlarını, ne durumda seçilmesi gerektiğini aşağılarda kabaca açıkladım. Seçimi yapmadan önce tüm tenet’lere bakmanızı, ve tenet’lere göre ülkenize ve stratejinize uyum sağlayan ideolojiyi seçmenizi öneririm.

 • Autocracy: Savaş için çok fazla bonus sağlıyor. Savaşçıysanız, çok büyük ordunuz varsa, veya önemli bir savaştaysanız pek düşünmeden autocracy seçmenizi öneririm.
 • Freedom: Barışçıl bir ülkeyseniz, turizmle, sanatla, kültürle, dünya kongresiyle üstünlük kuruyorsanız freedom en uygun ideoloji, ama bir yandan, tenet’lerden birinde anında 7 adet asker oluşturma seçeneği var(ek olarak 7 ünitenin de maliyeti ortadan kalkıyor), ve savaşa girerseniz de sizi kurtarır. Bilim zaferi için çok avantaj sağlıyor. Küçük ülkeler için daha avantajlı.
 • Order: Çok şehirli, çok yayılmış ülkeler için avantajlı, savaş için de büyük avantajları mevcut. Çok yayıldıysanız, savaş ta 1. planda değilse Order’ı seçmenizi öneririm.

Her ideolojinin kendine özgü wonder’ı var, aşağıda listeliyorum;

 • Freedom   – Özgürlük heykeli(Statue of liberty)
 • Order        – Kremlin sarayı
 • Autocracy – Prora

Örnek: Order seçmiş biri sadece Kremlin sarayı yapabilir,  özgürlük heykeli ya da Prora wonder’ını yapamaz. Yani Kremlin sarayını asdece Order ideolojisini seçmiş olanlar yapabildiğinden, ona göre önceliğinizi başka wonder’lara verebilirsiniz. Örneğin Order’ı seçmiş tek kişiyseniz, o wonderı başkasının inşa etme şansı yok demektir. (Başka bir medeniyet order’ı seçene kadar.)

Görüşler ( Tenet )

Tenet’lere, ideolojinin altında seçtiğimiz politikalar diyebiliriz. Kök şeklinde oluşuyorlar, ve 2. seviye seçmek için, önce üsttekinden(1. seviye) iki adet seçmek gerekiyor. Aşağıda ağacı görebilirsiniz.

Tenet (görüş) seçimi

Tenet (görüş) seçimi

Eğer turizm kültür olarak, farklı ideolojilere sahip ülkelere göre zayıf durumdaysak(diğer ülkeler baskınsa), Public opinion (Halkın düşüncesi) sebebiyle mutsuzluk oluşuyor. Tersi şekilde de, bizim ideolojimize sahip ülkeler turizm-kültürde baskınsa, farklı ideolojiye sahip rakiplerimizde mutsuzluk oluşmasını sağlıyoruz.  Bu baskınlık ve mutsuzluk oluşumunu Turizm Kültür ve Baskınlık sayfasında açıkladım. (Sonraki sayfa)

Eğer ideoloji sebebiyle oluşan mutsuzluk kontrolümüzün dışına çıkarsa, ve medeniyetin genel mutluluğunu toparlayamıyorsak, devrim yapma şansımız var, halkın istediği(public opinon ile görünen) ideolojiye geçiş yapabiliyoruz. (diğer ülkeler tarafından en baskın olan). Bu durum 1 turluk anarşiye sebep oluyor ve geçiş döneminde tüm ülkenin üretimi Civ V production duruyor. Yeni ideolojiye geçildiğinde, mutsuzluk ortadan kalkıyor.

Önemli: **Eğer önceden seçmiş olduğumuz ideolojiyi değiştirirsek, seçmiş olduğumuz görüşlerin (tenet) tümünü kaybederiz.** Bu değişimi zorunlu kalmadıkça (mutluluğunuz -20’lere düşüp elinizden birşey gelmemesi) yapmayın.

 Devam etmek için tıklayınız: Turizm Kültür ve baskınlık

ideoloji sistemi” üzerine 10 düşünce

 1. kardeşim benim imparatorluğum çok büyük çok savaş yapıyorum öyle genişliyorum. hangi ideolojiyi seçmeliyim?

 2. Kardeşim ”Tersi şekilde de, bizim ideolojimize sahip ülkeler turizm-kültürde baskınsa, farklı ideolojiye sahip rakiplerimizde ‘mutluluk’ oluşmasını sağlıyoruz. ” demişsin ‘mutluluk’ olan sanırım mutsuzluk olması gerekiyor.Saygılarımla.

 3. Sultan süleymanla oynuyorum sırf şu ideolejiden gelen mutsuzluk yüzünden modern çağa geçmeye korkuyorum fazla nüfusumun ve şehrimin olması sebebiyle zaten zar zor dengede tutuyorum mutluluğu modern çağa geçer geçmezde happynes -52 oluyor. sebebi ise halkın farklı ideolojiler benimsemek istemesi yazıyor. İdeolojiyi değiştiriyorum bukezde -22 oluyor 2 tur içinde en nüfuslu şehrim çin e katılıyor. Ardından sınırımdaki 2 totoş savaş açıyor. Oyunu savelediğim yerden tekrar başlıyıp duruyorum biri bişey önerebilirmi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.