Büyük Sanatçılar (Great Artist)

Büyük sanatçılar (Great artist) , Great Musician, Great Writer

Great Writer

Büyük yazar (Great Writer)

Büyük artistler , brave new world ek pakedi ile 3 kategoriye ayrıldı;

– Büyük artist (Great Artist)

– Büyük yazar (Great Writer)

– Büyük müzisyen (Great Musician)

Büyük sanatçının gods and kings pakedinden sonra 2 özelliği kalmıştı. Anıt veya Altın çağ başlatmak.(gods and kings öncesindeki büyük sanatçı toprak çalabiliyordu)

Brave new world eklenti pakedi ile, her büyük sanatçının kendine has iki özelliği bulunuyor. İlk özelliği başyapıt oluşturmak, bundan başyapıtlar sayfasında bahsedeceğim (sonraki sayfa)

İkinci özelliklerini şimdi anlatıyorum:

Büyük sanatçı (Great artist) : Altın çağ başlatma

Bu özellik eski haliyle aynı, belirli bir sürede altın çağ başlatıyor. Bu süre ard arda altın çağ başlattıkça azalıyor., ilkinde 7, ikincisinde 5, üçüncüde 4 gibi, oyunun hızına göre değişiyor. Maratonsa daha uzun, quick’se daha kısa sürer.

Büyük yazar(Great Writer) : Politik tez yazma; 

Politik tek yazma (Write Political Treatise): Tek seferlik büyük miktarda kültür vermesi için büyük yazarı kullanmış oluyoruz. Kullandığımızda yazar kayboluyor. Verilen kültür politikada (veya ideolojide) kullanılabiliyor, turizm‘e karşı da direnç veriyor. Aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Political Treatise

Politik tez (Political Treatise)

Politik tez, açılacak politika için gerekli kültürün yaklaşık %60 gibi bir miktarı kültür veriyor. Örn: 2200 kültür istiyorsa 1300 kültür gibi bir bonus veriyor. Eğer politika tamamlamanız önemliyse, veya başyapıt yapamıyorsanız, başyapıt için yeriniz yok ise politik tez yazdırmanızı öneriririm.

Büyük Müzisyen: Konser turu düzenleme;

Great Musician Konser turu

Büyük müzisyen konser turu (Great musician concert tour)

Konser turu düzenleme (Peform concert tour) özelliğini kullanmak için yabancı bir ülkenin toprağına müzisyen ile giriyoruz. Kullandığımızda tek seferlik bir turizm bonusu sağlıyor ve o ülkeye karşı olan baskımızı artırıyor. (influence’i baskı olarak çevirdim, hükmetmek gibi anlamı var. Turizm kültür ve baskınlık sayfası )

 

 

Devam etmek için tıklayınız: Başyapıtlar – Great Work

Büyük Sanatçılar (Great Artist)” üzerine 3 düşünce

  1. Influence = etkilemek anlaminda kullaniliyor burada. Yazilariniz icin cok tesekkurler baya bilgi sahibi oldum oyun hakkinda.

  2. Merhaba Benim oyunumda büyük müzisyeni ve büyük artist baş yapıtlara yerleştirme seçeneği bir türlü gelmedi sebebi nedir acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.