Dünya Kongresi (World Congress)

                                    Sayfa: 1 2

Dünya kongresi (World Congress)

Dünya kongresinin başlaması için, printing press(baskı makinası) teknolojisine sahip bir ülkenin, tüm ülkelerle tanışmış olması gerekiyor. Bu ülke, dünya kongresinin kurucusu oluyor ve oyunun sonuna kadar yeni oylama açma hakkına sahip oluyor. Dünya kongresi bulununca aşağıdaki ekranla karşılaşıyoruz.

Dünya kongresi

Dünya kongresi

Dünya kongresi bulunduktan sonra, her ülkenin delege sayısı belli oluyor, ve bu rakam kadar oy hakkı olmuş oluyor. (müttefik şehir devletleri bu rakamı artırıyor.) Sayfanın sonunda ayrıntılı şekilde görebilirsiniz. Her oylamada iki karar taslağı oya sunuluyor, Dünya kongresi kurucusu (Congress host), ve seçilen kongre yöneticisi (Host) İkinci kongre yöneticisi, oylama ile seçiliyor, ve oylama, ilk olarak kongre bulununca, sonra ise herhangi bir ülke bir ileri teknoloji çağına geçtiğinde tekrarlanıyor ve ikinci kongre yöneticisi değişebiliyor. Aşağıda yönetici oylama ekranı görünüyor.

 Host seçimi (Choose host)

Dünya kongresi host

Dünya kongresi host

Kongre yöneticileri daha fazla oy hakkına sahip oluyor(Kongreyi kuran, ve oylama ile seçilen ülke), karar taslağını kongre yöneticileri sunuyorlar. Başkan seçilmesi için yapılan oylamada, bilgisayarlar genelde kendilerine oy veriyorlar. Size de kendinize oy vermenizi tavsiye ederim. En çok oyu alma ihtimaliniz yoksa, en iyi müttefiğinize verebilirsiniz. Her ülkeye ait bir delege sayısı mevcut,her ülkenin bu delege sayısı kadar oy hakkı oluyor. Delege sayısı, her müttefik şehir devleti için artıyor, ve bu delege sayısı için diğer ülkelerle ticaret yapılabiliyor, veya diplomat yollanarak delege sayısı artırılabiliyor. (Demokrat hakkında detayı sonraki sayfada bulabilirsiniz.)

Öneriyi Oylama Ekranı (Delege sayısı)

Dünya kongresi oylama

Dünya kongresi oylama

Oy sistemi: örneğin 4 oy hakkımız var. İlk oya +1, İkİncİ oya -3 verebİlİrİz İlk oya +4 verebiliriz, ikinci oya oy kullanmamış oluruz.(abstaın) İlk oya abstaın bırakıp ikinci oya çok karşı isek-4 verebiliriz. Oylar verildikten 1 tur sonra sonuç ortaya çıkıyor.

 

 

Delege sayısını artırmak için tavsiyeler:

Şehir devletleriyle daha barışçıl oynamaya çalışın, kalıcı müttefik olan bir şehir devletine (puanı çok yüksekse) savaş açmayın ele geçirmeyin, müttefik olarak daha çok yardımcı olabilir. Çağlara göre delege sayısı;

  • Rönesans çağı: 1 (temel) , yönetici için +1
  • Endüstri çağı   : 2 (temel) , yönetici için +1, müttefik şehir devleti için +1
  • Atom Çağı         : 3 (temel) , yönetici için +2, müttefik şehir devleti için +1
  • Information Era: 4 (temel) , yönetici için +2, müttefik şehir devleti için +2
  • Forbidden palace wonder’ı +2 delege verir
  • Globalization teknolojisinden sonra, diğer ülkelere yerleştirdiğiniz her diplomat için +1 delege kazanırsınız.

 Devam etmek için tıklayınız: Dünya kongresi – 2                                     Sayfa: 1 2

Dünya Kongresi (World Congress)” üzerine 3 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.