Civilization V Brave New World Rehberi

Brave New World Rehberi

Civilization 5 Brave New World Rehberi

Civilization 5 Brave New World Rehberi

Civilization 5 için Brave New World eklenti pakedi 12 Temmuzda yayınlandı. Brave new world’ün civilization 5 ‘e getirdiği yenilikler çok geniş. Eklenti paketindeki yenilikler için yazmış olduğum Türkçe rehberi sizinle paylaşıyorum. Strateji rehberi niteliğinde olan rehberimizde hem brave new world eklentisiyle gelen oyundaki yeniliklerin tümünü, her ayrıntısıyla açıklıyor, ayrıca uygulayabileceğiniz stratejiler ipuçları paylaşıyorum.

 •  Brave new world ile gelen yenilikler; 

 1. Ticaret yolları sistemi (Trade route):[3 sayfa] Brave new world ile eklenen ticaret yolları, kervanlar ( caravan ), kargo gemileri (cargo ship), ticaret yollarının menzilleri, menzillerini artıran binalar ve teknolojiler, ticaret yollarının korunması, ve ticaret yollarını yağmalamak.
 2. Dünya kongresi (World Congress):[2 sayfa] Dünya kongresinin (world congress) başlaması için gerekenler, tüm karar taslakları ve etkileri. Fuar benzeri ortak projeler, yönetici seçimi, delege sayısının çağa göre hesaplanması, diplomatik zafer.
 3. Arkeoloji sistemi (Archaeology): Arkeolojist ünitesinin kullanımı (Archaeologist) ve tarihi kalıntılar (antiquity site) , landmark (anıt) inşa etmek, ve başyapıta dönüştürmek (Great work of artifact)
 4. Büyük sanatçılar (Great artist): Büyük müzisyenin (Great musician) konser turu özelliği(concert tour), Büyük yazarın (Great Writer) politik tez yazma (political treatise) özelliği. Büyük müzisyen, yazar ve sanatçıyı oluşturan binalar.
 5. Başyapıtlar (Great Work):  Büyük müzisyen, büyük yazar veya arkeolojik kalıntılardan başyapıt (great work) oluşturmak, başyapıtların yerleştirilebileceği binalar. Diğer medeniyetlerle başyapıt takası yapmak (swap) Temasal bonus (Theming bonus)
 6. İdeoloji sistemi (Ideology): İdeoloji sistemi, ideolojinin altındaki tenet’ler, Autocracy, Order, Freedom seçimi için kabaca tavsiyeler. Farklı ideolojiye sahip ülkelerle oluşan diplomatik sorunlar. Baskınlık. (influence), ideolojileri erken seçmenin faydası.
 7. Turizm Kültür sistemi ve baskınlık: (Tourism Culture, influence): Turizm üstünlüğü ile farklı ideoloji seçmiş bir ülkeye baskınlık yaparak mutsuzluk yaratmak, kültürün baskınlığa karşı direnç oluşturması.

Civilization 5 Rehberi rehberimizde oyunun arayüzü, şehirlerde üretim ve şehir ekranıyla ilgili bilgi bulabilirsiniz.

Civilization 5 Medeniyetler ve Liderler rehberinde Civilization 5’deki medeniyetlerin eşsiz özelliklerini, özel ünitelerini ve binalarını listeledik.

Civilization V Brave New World Rehberi” üzerine 27 düşünce

 1. Merakla bekliyorum detaylı anlatiminizi…
  Yeni gelen kısımlar için Türkçe yamayı update edicek misiniz?

  • Türkçe yamayla bir alakam yok maalesef, nasıl yapıldığını da bilmiyorum. Benim detaylı anlatımım da bu sitede olacak.

  • Öncelikle başlangıç rehberi oluşturacağım, zamanla tüm oyunu kapsayacak.
   Multiplayer’la ilgili neyin rehberi lazım? Online oyuna girmek vb. mi? Oyuna girince singleplayer’a göre anlaşılmayacak pek farkı yok çünkü.

   • strateji gibi şeyler.neticede sanal zekadan farkıl diye düşünüyorum.benim özel sorum ise oyun stoplanabiliyor mu ? yani yarın kaldığım yerden devam edebilir miyim ?

    • Online oyunda yeni sistemi denemedim, ama LAN’dan arkadaşlarınızla oynuyorsanız, oyun kaydedilip, istendiği zaman kaydedilip çıkıp girilebiliyor.(Her tur başında autosave de yapar) Ama oyunu yeniden başlatırken kaç kişiyseniz tekrar buluşup girmeniz lazım. Eksik biri varsa yerine bilgisayar geçer.
     Online’da da aynı sistem olması lazım, diğer oyuncularla konuşup saat belirleyip oyuna devam edebilirsiniz.

 2. Oyuna yeni başladım. 2 kere oynadım 2 oyundada time Victory ile kaybettim ! biri açıklayabilirmi nasıl ilerliyeceğimi. Halbuki tüm oyunculardan ilerleydim araştırmalarda modern çağa geçmeme az kalmıştı !

  • Time victory bana hiç denk gelmedi. Oyun kurarken bazen kapıyorum bazı victory seçeneklerini, belki ona denk gelmiştir.

   Forumda sorabilirsiniz. forum.civilization-tr.com

 3. arkadaşlar Civilization V Brave New World türkçe yamasını bulan warsa wersin lütven allahını seven versin lüütven 🙁

 4. merhaba, civ 5 1.0.3.144 versiyonuna sahibim ama infoaddict modu yok..nasıl ekleyeceğimi bir türlü bulamadım..buldum indirdim ama oyuna entegre etmeyi beceremedim bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim çünkü çok istiyorum yararlı olacaktır adıma..

   • yazdıktan sonra aklıma geldi hep dosyanın kurulu olduğu yere atıyordum gelen o ki belgelerimde olan dosya bölümüne monte edeyim hakikaten oldu.belgelerimde bulunan oyunun klasöründeki MODS adlı alt klasöre indirdiğimiz klasörü aynen yapıştırıyoruz.hepsi bu.ilgilendiğin için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.